Ko je naša peč na kurilno olje dotrajana in potrebna zamenjave kaj naj izberemo, da bomo zadovoljni? Ali izberemo novo oljno peč, peč na zemeljski plin, kotel na pelete ali toplotno črpalko? S kurilnim oljem že dolgo ogrevamo stanovanja. V zadnjih letih pa smo začeli uporabljati tudi druge energente kot so elektrika, les, lesni briketi, zemeljski plin, peleti,… V novogradnjah peči na kurilno olje skoraj da ni več, saj gre za fosilno gorivo, ki ob izgorevanju proizvede kar precejšnjo količino toplogrednih plinov. Vedno se še najde kdo, ki pomisli, da bi svojo staro kurilno peč zamenjal za novo.
Ogrevanje prostorov za bivanje s pečjo na kurilno olje je dražje saj je izkoristek tega fosilnega energenta za ogrevanje manjši po drugi strani pa je dražji kot je na primer pri toplotni črpalki, ki za svoje delovanje potrebuje električno energijo in zrak ali vodo. Poleg tega je potrebno večkrat na leto, tudi takrat ko ni kurilne sezone, preveriti količino kurilnega olja v rezervoarju, med tem ko pri toplotni črpalki ne potrebujete nobenega dodatnega pregledovanja in pozornosti porabe energenta. Potrebno je le redno servisiranje in na vasako toliko preveriti delovanje sistema. Enako je potrebno tudi pri peči na kurilno olje. Obnovljivi viri energije so brezplačni in so nam vedno na voljo, kar pa je potrebno je postaviti sistem, ki bo zadovoljeval bivalne potrebne tistega, ki bi živel v bivalnem prostoru. Cena kurilnega olja se ne bo znižala v naslednjih letih, kar pa lahko naredimo mi za to, da privarčujemo pri ogravanju je to, da načrtujemo hišo z ogrevalno napravo, ki za svoje delovanje uporablja in porablja obnovljive vire energije.
Glavna konkurenca kurilnega olja je toplotna črpalka, ki je vedno bolj priljubljena. Dandanes je tehnologija na področju stavbnih inštalacij in energetike napredovala, tako da so izumili toplotno črpalko. Analize in primerjave med ogrevanjem na kurilno olje ali ogreavnjem s toplotno črpajko so pokazale, da je ogrevanje s toplotno črpalko okolju bolj prijazno kot ogrevanje na kurilno olje. Bistveno se zmanjša tudi strošek za ogrevanje, ker deluje toplotna črpalka na elektriko, vodo in zrak. Za ogrevanje stanovanjskih hiš in stavb smo z napredkom energetike začeli uporabljati tudi sončno energijo. V novogradnjah se postavlja tudi različne ogravalne sisteme, tako da se praba energije in tak ostroška ogrevanja zmanjša na minimum. Njena postavitev je dokaj enostavna, lahko se jo priklopi na obstoječ sistem in samo odstranimo staro kurilno napravo na kurilno olje.
Kurilno olje je bistveno dražje v primerjavi z ogreavnjem s toplotno črpalko. Če naredimo primerjavo se strošek delovanja TČ bistveno zmanjša kot pri kurilnem olju. Investicija instalacije v hišo je višja kot investicija nove kurilne peči na kurilno olje, vendar je njen letni strošek za obratovanje bistveno manjši kot je pri peči. Investicija se pri toplotni črpalki srednjega ranka povrne že po petih letih in od takrat naprej samo še privarčujete denar. S toplotno črpalko lahko ogrevamo sanitarno vodo in vodo za ogrevanje bivalnih prostorov.
Sistem ogrevanja s kurilnim oljem potrebuje za svojo postavitev večji prostor, saj moramo upoštevati rezervoar za kurilno olje, ki ga potrebuje za delovanje. Ogrevanje tople vode s sistemom na kurilno olje poteka tako, da iz rezervoarja kjer je skladiščeno kurilnego olje, po cevi teče v gorilnik kjer izgoreva v plamen. Ta plamen greje vodo, ki se nahaja v zaprtem sistemu peči. Notranji sistem v kotku je narejen iz bakrenega navitja cevi skozi katerega priteka toplota iz gorilnika. Ker so ugotovljene lastnosti kurilnega olja skladne z zahtevami Uredbe o fizikalno kemijskih lastnostih tekočih goriv. Preizkusi kakovosti se redno izvajajo v laboratoriju.
Kurilno olje se vedno manj uporablja za ogrevanje hiš. Na drugi strani vidimo večjo uporabo kurilnih naprav, ki delujejo na obnovljive energente in ne fosilna goriva.